Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Archiwum kategorii ‘Polskie powiedzenia’

Maseczki glinkowe

23 września 2014

Maseczki glinkowe Przemysł kosmetyczny jak najbardziej nie stroni od czerpania inspiracji z bogactw natury. Z glinkami do twarzy i ciała spotkała się każda jedna kobieta, która troszczy się o swoją urodę (mężczyźni niestety znacznie rzadziej interesują się kosmetycznymi nowinkami). Wpływ glinek na naszą skórę jest udowodniony naukowo. Mamy na rynku bardzo wiele maseczek z dodatkiem tego właśnie surowca. Można je kupić albo w drogeriach, albo w aptekach. Są także różnie pakowane – albo w saszetki na tak zwane dwa użycia, albo w tubki o większej pojemności. Często są to także maseczki z domieszką glinek – na przykład owocowe z glinką. Maseczki z glinek mają to do siebie, że bardzo szybko zasychają na skórze, dlatego trzeba ściśle przestrzegać czasu, jaki mają na tej skórze przebywać (taka informacja podana jest zawsze na opakowaniu). Wpływają na skórę łagodząco, wygładzająco, przeciwzapalnie i oczywiście upiększająco. Mamy na przykład glinki zielone, białe, czerwone oraz żółte, w zależności od naszych potrzeb.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: , ,

Cztery kąty

14 września 2014

Cztery kąty Na swoje mieszkania mamy zwykle różne określenia. Nazywamy je domem, albo po prostu czterema kątami. Najlepiej jest oczywiście, kiedy to owe cztery kąty są naszą własnością – nie wynajmujemy ich od nikogo ani też nie jest to jakieś lokatorskie mieszkanie. Własne cztery kąty to w naszym kraju marzenie bardzo wielu osób, często niestety niedościgłe. Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, są cenami po prostu zwalającymi z nóg. Nie wiem, skąd się one biorą, ale najprawdopodobniej z kosmosu. Z tej prostej właśnie przyczyny wielu ludzi nie stać na to, ażeby sprawić sobie te swoje upragnione cztery kąty. Nie każdy również posiada tak zwaną zdolność kredytową – o kredyt na mieszkanie nie jest w tej chwili wcale tak łatwo, jak by się mogło wydawać. Zwykle kupno mieszkania wiąże się właśnie z zaciągnięciem kredytu i często są to tak masakrycznie wysokie kwoty, że ich spłacanie zajmie dłużnikowi resztę jego życia. Ludzie się na to jednak decydują, gdyż chcą mieć swoje cztery kąty.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: , ,

„Gliniana Biblia”

10 września 2014

Jeżeli ktoś lubi niesamowite historie z kryminalnym dreszczykiem i na dodatek kręcące się wokół tak zwanych kościelnych spraw, bez chwili namysłu powinien sięgnąć po powieść zatytułowaną „Gliniana Biblia”. Jej autorką jest hiszpańska pisarka Julia Nawarro porównywana bardzo często do Dana Browna (autora „Kodu Leonarda da Vinci”), chociaż sama od takich właśnie porównań stanowczo się odcina. „gliniana Biblia” jest drugą powieścią jej autorstwa. Ukazała się ona w dwa tysiące piątym roku i miejsca stała się bestsellerem. Jest to historia pewnego archeologicznego odkrycia, które może wstrząsnąć światem. Akcja toczy się w przeddzień wybuchu wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a Irakiem. Sprawa zainteresowana jest także pewna grupa ludzi – nie chodzi im o sam przedmiot odkrycia, ale o ludzi, którzy znajdują się w archeologicznej misji. Jedną z tych osób jest wnuczka hitlerowskiego oprawcy Clara Tannenberg nie zdająca sobie nawet sprawy z czyhającego na nią niebezpieczeństwa.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: ,

Zaszyć się w kąt

10 września 2014

Zaszyć się w kąt Czasami mówimy o kimś, że zaszył się w kąt. Zaszył się w kąt – czyli się schował. Niekiedy każdy z nas ma takową właśnie potrzebę. Czasami zaszycie się w kąt wiąże się ze znalezień sobie takiego miejsca zamieszkania, że człowieka naprawdę ciężko namierzyć i żeby go znaleźć, trzeba włożyć w to trochę wysiłku. W kąt zaszywamy się wtedy, kiedy nie mamy najmniejszej nawet ochoty na uskutecznianie międzyludzkich kontaktów. Chcemy pobyć sami ze sobą i swymi myślami. Nie życzymy sobie, aby ktokolwiek nam głowę zawracał, choćby o nie wiadomo jak bliska osobę chodziło. Zaszywamy się w cichy i spokojny kat, kiedy potrzebujemy odrobiny samotności. Mamy generalnie dosyć wszystkiego i wszystkich. Jedyne, o czym w takowej sytuacji marzymy to wyciszyć się, ukoić nerwy i odnaleźć wewnętrzny spokój. Lubimy sobie do tego celu wynaleźć takie miejsca, ażeby innym ludziom celowo utrudnić dostęp do nas. Kiedy ktoś zaszywa się w kąt, znaczy to, że nie chce być przez kogoś odnaleziony, najlepiej jest uszanować to.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: , ,

Komplet upominkowy

28 sierpnia 2014

Komplet upominkowy Komplety upominkowe są tym, za czym chętnie rozglądamy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Należą do jednych z najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych, a zatem już całkiem niedługo znowu będziemy w nich przebierać niczym w ulęgałkach, albowiem święta już w zasadzie za miesiąc. W kompletach upominkowych zestawiać można wszystko – bardzo popularne są komplety kosmetyków, na przykład dobiera się w jednym szampon i odzywkę do włosów z jednej linii pielęgnacyjnej. Kompletami upominkowymi są też często książki z jakiejś jednej serii. W kompletach takich kompletach zestawia się także różne przyprawy czy akcesoria kuchenne – ładnie opakowane są całkiem niezłymi prezentami, a do tego praktycznymi. Jako komplety upominkowe występują również różnego rodzaju gadżety dla dzieci, najczęściej są to rzecz jasna zabawki. Komplety upominkowe są o tyle dobre, że już w sklepach kupuje się je w gotowych opakowaniach ozdobnych. Wystarczy tylko umieścić takie pudełko w jakiejś ładnej torebce i tyle.

Kategorie: Język Polski, Polskie powiedzenia | Tagi: ,

« Poprzednie