Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Archiwum kategorii ‘Ciekawe zwroty językowe’

Chyba cię zgrzało

19 września 2014

Chyba cię zgrzało Jeżeli mówimy komuś, że chyba go zgrzało, mamy na myśli to, że zachowuje się i wyraża w sposób jak najbardziej niedorzeczny. Można w tym przypadku użyć oczywiście całego szeregu innych określeń typu „chyba cię pogięło” albo „oszalałeś do spodu”, sformułowanie „no chyba cię zgrzało” jest tylko jednym z nich. Mówiąc tak mamy na myśli najogólniej to, że to, co ktoś do nas z kolei mówi, uważamy za idiotyzm i traktujemy w kategoriach całkowitego absurdu. Ludzie – jak wiadomo – miewają bardzo różne pomysły i nie wszystkie musza od razu przypadać nam do gustu. Nie wszystko musi nam się podobać. Nie musimy wszystkiego akceptować. Tym bardziej, jeżeli niektóre z tych pomysłów wydają się nam kompletnie szalone, a ich realizacja może być źródłem wielu rozmaitych problemów. Czasami sformułowania „chyba cię zgrzało” używamy w sytuacji, kiedy kogoś chcemy właśnie odwieść od zrobienia jakiejś rzeczy. Dajemy mu do zrozumienia, że najpewniej oszalał i że może mieć z tego tytułu mnóstwo nieprzyjemności.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: ,

Zajęcie, które nie leży

18 września 2014

Zajęcie, które nie leży Pod koniec edukacji w szkole średniej, mając w perspektywie zdawanie matury, młody człowiek taje także przed innym dylematem. Musi zdecydować, co dalej ze swoim życiem zamierza zrobić i czy będzie kontynuował edukację na wyższej uczelni. Wybór kierunku studiów w ogromnym stopniu determinuje również wybór późniejszej profesji. Niektórzy mają te szczęście, że wiedzą, co dokładnie chcą robić, więc z nimi nie ma problemu. Inni cos wybierają, próbują w określonym fachu swoich sił, ale po jakimś czasie okazuje się, że dane zajęcie wcale im nie leży. Jeśli wykonywana przez nas praca nam nie leży, to znak, że raczej się w niej na dłuższą metę nie sprawdzimy. Lepiej dla nas będzie, jeśli spróbujemy rozejrzeć się za czymś innym, poszukać nowych inspiracji czy nawet kompletnie się przekwalifikować. O tym, że jakaś profesja nam nie leży często przekonujemy się nawet i po kilku latach jej wykonywania. Doznajemy wówczas przykrego doświadczenia, jakim jest wypalenie zawodowe, nie jesteśmy w stanie pracować.

Kategorie: Ciekawe słowa, Ciekawe zwroty językowe | Tagi: ,

Leżaki i leżanki

17 września 2014

Leżaki i leżanki Jednym z najlepszych wynalazków ludzkości są – według mnie – wszelakiego kalibru leżaki i leżanki. Ja zwłaszcza jestem zagorzałą fanką tych drugich, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłych leżaków, leżanki są świetnie wyprofilowane, przez co są również o całe niebo wygodniejsze. Leżanki najczęściej są większymi meblami, których nie sposób spakować pod pachę i bez większego wysiłku przenieść z jednego miejsca w drugie. Leżanki ustawiamy sobie w mieszkaniach i służą nam jako miejsce do wygodnego wypoczynku. Jeżeli natomiast mamy takowe możliwości, latem wystawiamy je sobie na balkon albo do ogrodu. Tradycyjne z kolei leżaki kojarzą się przede wszystkim z wakacyjnym wypoczynkiem – są składane, można je bez kłopotów przenosić w nieskomplikowany sposób, ale jednak nie należą do rzeczy specjalnie wygodnych. Leżąc w nich opalamy się na plaży albo pijemy siedząc w nich drinki gdzieś nad jakimś basenem. Złożony leżak nie zajmie dużo miejsca w bagażniku samochodu, bez problemu zabierzemy go na urlop.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe, Język Polski | Tagi: , ,

Plaża

17 września 2014

Plaża Plaża to miejsce, które kojarzy się nade wszystko z leżeniem. Mowa tutaj naturalnie o plażach latem, kiedy to odwiedzane są przez rzesze turystów. Na plaże przychodzimy przede wszystkim po to, aby sobie poleżeć i poopalać się. Zabieramy tam ze sobą w tym celu koc, leżak albo specjalną matę plażową. Dla niektórych to sama przyjemność oddać się takim właśnie czynnościom – rozłożyć sobie kocyk, poleżeć i wygrzać się spokojnie w słońcu. Dla wielu osób leżenie plackiem na plaży to cała kwintesencja letniego wypoczynku. Mogliby to robić po prostu godzinami i wcale im nie przeszkadza fakt, że nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jednakże plażowanie z czymś takim się właśnie kojarzy. Niektórzy lubią na plaży pobiegać i pobawić się – dotyczy to głównie dzieci. One akurat mają problem z tym, ażeby w jednym miejscu usiedzieć spokojnie chwilę dłużej, a co dopiero mówić – poleżeć. Leżenie plackiem na plaży to głównie domena dorosłych osób.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: , ,

Grzej tu szybko

13 września 2014

Grzej tu szybko Przytrafiają się od czasu do czasu takie sytuacje, kiedy to czyjaś obecność jest przez nas z jakiegoś względu bardzo pożądana. Kontaktujemy się wówczas z taką osobą – zazwyczaj telefonicznie – i mówimy, w czym rzecz się ma i o co się rozchodzi. Na zakończenie dorzucamy często coś w stylu „grzej tu szybko”, ażeby podkreślić, jak ważna jest dla nas poruszona kwestia. Powiedzenie komuś, żeby grzał do nas szybko to zakomunikowanie mu, żeby możliwie jak najprędzej zbierał w troki swoje szanowne cztery litery i się pospieszył, albowiem sprawa jest nie dość, że pilna, to jeszcze do tego nagła. Takie słowa padają z naszych ust zwykle w sytuacjach awaryjnych. Takim przykładem może być chociażby poważna awaria w domu – pękła rura w łazience, zalało nam mieszkanie i, jakby tego było mało, sąsiadom tez kapie na głowę i nie są tym faktem specjalnie zachwyceni. Może tak tez się zdarzyć, że naszemu dziecku przytrafi się coś takiego, że potrzebuje ono natychmiast lekarskiej pomocy i wizyty na pogotowiu.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: , ,

« Poprzednie