Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Nie mieć nic do powiedzenia

24 września 2014

Nie mieć nic do powiedzenia Nawet najbardziej wyszczekany człowiek znajduje się od czasu do czasu w takiej sytuacji, że nie ma nic światu do powiedzenia. Czasami przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prozaiczna – najzwyczajniej w świecie nie chce nam się z nikim rozmawiać i nic do nikogo mówić. Mamy po prostu ochotę pomilczeć i pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Czasem nie mamy nic do powiedzenia, ponieważ wytoczone przez kogoś przeciwko nam argumenty same mówią za siebie i zupełnym bezsensem jest wówczas podejmowanie prób jakiejkolwiek polemiki. Nie będziemy przecież robić z siebie jeszcze większych idiotów, zatem potulnie przyznajemy rację i stwierdzamy, że w tej sytuacji to już nic do powiedzenia nie mamy. Nic do powiedzenia nie mamy również i wtedy, gdy ktoś chce wymusić na nas słowa, których wcale nie mamy ochoty wypowiadać. Uważając, że nic do powiedzenia nie mamy, wychodzimy zazwyczaj z założenia, że nasze zdanie i tak nikogo nie będzie interesowało, a zatem też zachowamy je wyłącznie dla siebie samych.

Kategorie: Ciekawe słowa | Tagi: , ,

Zagrzewać kogoś do boju

19 września 2014

Zagrzewać kogoś do boju Jeżeli kibicujemy jakiejś drużynie, lubimy zagrzewać ją do boju – jeżeli oczywiście oglądamy rozgrywki na żywo, bo krzyki przed telewizorem na nic się zawodnikom zdadzą, a co najwyżej mogą strasznie zdenerwować naszych sąsiadów. Tak zwane zagrzewanie do boju to nic innego, jak mobilizowanie kogoś do działania, to dodawanie mu otuchy i sprawienie, ażeby uwierzył we własne możliwości. Często tego typu akcje obserwujemy na przykład w przerwie jakiegoś meczu, kiedy to trener zbira w jednym miejscu swoich zawodników i udziela im wskazówek, zagrzewając ich jednocześnie do boju i zachęcając do lepszej, bardziej odważnej i ofensywnej gry. Do boju zagrzewamy także nasze dzieci, które w szkołach biorą udział w różnego rodzaju konkursach – nie tylko sportowych. Taki doping jest im bardzo potrzebny, ponieważ dzieci podchodzą do takiej rywalizacji inaczej aniżeli osoby dorosłe, są bardziej podatne na zniechęcanie się do działania i czasami zbyt łatwo poddają się. Dlatego właśnie zagrzewamy je do boju.

Kategorie: Ciekawe słowa | Tagi: , ,

Chyba cię zgrzało

19 września 2014

Chyba cię zgrzało Jeżeli mówimy komuś, że chyba go zgrzało, mamy na myśli to, że zachowuje się i wyraża w sposób jak najbardziej niedorzeczny. Można w tym przypadku użyć oczywiście całego szeregu innych określeń typu „chyba cię pogięło” albo „oszalałeś do spodu”, sformułowanie „no chyba cię zgrzało” jest tylko jednym z nich. Mówiąc tak mamy na myśli najogólniej to, że to, co ktoś do nas z kolei mówi, uważamy za idiotyzm i traktujemy w kategoriach całkowitego absurdu. Ludzie – jak wiadomo – miewają bardzo różne pomysły i nie wszystkie musza od razu przypadać nam do gustu. Nie wszystko musi nam się podobać. Nie musimy wszystkiego akceptować. Tym bardziej, jeżeli niektóre z tych pomysłów wydają się nam kompletnie szalone, a ich realizacja może być źródłem wielu rozmaitych problemów. Czasami sformułowania „chyba cię zgrzało” używamy w sytuacji, kiedy kogoś chcemy właśnie odwieść od zrobienia jakiejś rzeczy. Dajemy mu do zrozumienia, że najpewniej oszalał i że może mieć z tego tytułu mnóstwo nieprzyjemności.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: ,

Ani mnie to grzeje, ani mnie to ziębi

11 sierpnia 2014

Ani mnie to grzeje, ani mnie to ziębi Kiedy mówimy, ze coś nas ani grzeje, ani ziębi mamy na myśli to, że jakaś rzecz bądź także jakaś osoba jest nam kompletnie obojętna i tak na dobrą sprawę to wcale nas nie obchodzi. Jest nam dla przykładu kompletnie obojętne, w jaki sposób się ktoś zachowa – powiadamy mu wówczas, że niech robi, co chce, to jego prywatna sprawa, a nas ona ani grzeje, ani ziębi, nie jesteśmy przecież czyjąś niańką. Czasami również niektórzy ludzie mają jakieś dziwne tendencje do opowiadania nam rzeczy, które uważamy za mało nas frapujące, bo czy ktoś ożenił się czy nie, czy się z kimś pokłócił albo że przygarnął pod swój dach jedenastego już kota, to nie jest nasza sprawa i kompletnie nas takie rzeczy nie obchodzą. Pytamy zatem rozmówcę, po jaką właściwie cholerę nam to wszystko opowiada, skoro nas to ani grzeje, ani ziębi i na dobrą sprawę mamy to wszystko w nosie. Jeżeli jakaś sprawa nas po prostu nie interesuje, nie dociekamy, jak potoczyła się dalej i skąd właściwie wziął się problem, to dla nas nieistotne.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: , ,

Nic tu po mnie

4 sierpnia 2014

Nic tu po mnie Życie lubi nas od czasu do czasu postawić w jakiejś dziwnej dosyć sytuacji, kiedy nie za bardzo wiemy, jak właściwie powinniśmy się zachować. Zdarza się na przykład, że w naszej obecności dochodzi pomiędzy dwójką naszych znajomych będących na co dzień parą do jakiejś utarczki słownej, która to w tempie błyskawicznym przeistacza się w kłótnie. Znajomi poruszać zaczynają swoje bardzo prywatne sprawy, które w gruncie rzeczy nas nie interesują, a już tym bardziej nie mamy najmniejszej ochoty występować tu w roli jakiegoś rozjemcy – zależy nam na dobrych układach z jednym i z drugim, zatem taktycznie wycofujemy się. Mówimy, że nic tu po nas, po czym ulatniamy się. nic tu po mnie – czyli w jakiejś sytuacji jestem zbędny, a moja obecność nie jest czymś wskazanym. Nic tu po mnie znaczy się niczego tutaj nie wskóram, moja pomoc na nic się nie zda i w określonych okolicznościach mogę co najwyżej czuć się niczym intruz. Najlepiej zatem się stanie, jeżeli sobie pójdę i nie będę komuś głowy zawracać.

Kategorie: Język Polski, Polskie przyszłowia | Tagi: , ,