Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Komplet kluczy

24 września 2014

Komplet kluczy Ludzie w zasadzie zawsze noszą przy sobie komplet jakiś kluczy. Klucze te mają zastosowanie do różnych rzeczy i otwieramy nimi różne drzwi. Podstawowym składnikiem takowego kompletu są oczywiście klucze do naszego domu bądź mieszkania. Bez nich ani rusz, a wiadomo przecież, że domownicy zazwyczaj wracają do domu o różnych porach i rzadko zdarza się tak, że wszyscy przychodzą do domu o tej samej porze. W naszym kluczowym komplecie bardzo często znajdują się również kluczyki do pocztowych skrzynek – chociaż Internet praktycznie zastąpił już tradycyjną korespondencję, to jednak od czasu do czasu przychodzi do nas tradycyjna koperta, zwykle zawierająca wyciąg z banku albo kolejny rachunek do opłacenia. W naszym podręcznym komplecie nie może również zabraknąć kluczyków do samochodu, o ile rzecz jasna posiadamy własne autko. Czasami nosimy przy sobie również służbowe klucze – załóżmy, że do jakiegoś służbowego pomieszczenia tylko my mamy prawo wstępu, więc musimy bardzo pilnować kluczy do niego.

Kategorie: Język Polski | Tagi: , ,

Komplet pościeli

10 września 2014

Komplet pościeli Komplet pościeli jest tym, co każdy z nas ma na wyposażeniu swojego mieszkania – i to w jakiejś ilości. Liczba zakupionych kompletów pościeli zależy od tego, ilu jest domowników. Poza tym mamy zwykle jeden lub dwa w zapasie. Przydają się one w sytuacjach, kiedy dla przykładu podejmujemy gości, którzy u nas nocują. Na komplet pościeli składa się kołdra oraz poduszka, czasami tych poduszek są dwie. Do każdego kompletu dokupujemy komplet poszewek odpowiedniej wielkości – w takim zestawie mamy zawsze dużą poszewkę na kołdrę oraz dwie mniejsze na poduszki. Oddzielnie kupuje się prześcieradła, chociaż nie wszyscy za nimi przepadają i zamiast niego preferują chociażby zwykłe koce. Kiedyś komplety pościeli były ciężkie – dostępne na rynku były tylko takie wypchane piórami, w tej chwili nie jest żadnym problemem zaopatrzenie się w lekkie, puchowe kompleciki. Poszewki do tego również możemy sobie wybrać jakie tylko chcemy – pod kątem wzornictwa oraz oczywiście materiałów, z jakich zostały wykonane.

Kategorie: Ciekawe słowa, Ciekawe zwroty językowe | Tagi: , ,

Komplet upominkowy

28 sierpnia 2014

Komplet upominkowy Komplety upominkowe są tym, za czym chętnie rozglądamy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Należą do jednych z najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych, a zatem już całkiem niedługo znowu będziemy w nich przebierać niczym w ulęgałkach, albowiem święta już w zasadzie za miesiąc. W kompletach upominkowych zestawiać można wszystko – bardzo popularne są komplety kosmetyków, na przykład dobiera się w jednym szampon i odzywkę do włosów z jednej linii pielęgnacyjnej. Kompletami upominkowymi są też często książki z jakiejś jednej serii. W kompletach takich kompletach zestawia się także różne przyprawy czy akcesoria kuchenne – ładnie opakowane są całkiem niezłymi prezentami, a do tego praktycznymi. Jako komplety upominkowe występują również różnego rodzaju gadżety dla dzieci, najczęściej są to rzecz jasna zabawki. Komplety upominkowe są o tyle dobre, że już w sklepach kupuje się je w gotowych opakowaniach ozdobnych. Wystarczy tylko umieścić takie pudełko w jakiejś ładnej torebce i tyle.

Kategorie: Język Polski, Polskie powiedzenia | Tagi: ,