Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Glina rzeźbiarska

29 września 2014

Glina rzeźbiarska W naszych sklepach papierniczych można bez problemu kupić tak zwaną glinę rzeźbiarską. Nie jest drogim artykułem, opakowanie kosztuje jakieś pięć, sześć złotych, więc nie jest to porażający wydatek. Tymczasem może to być naprawdę wspaniała zabawa – i to nie tylko dla dzieci. Można z niej śmiało robić wisiorki, ozdoby stojące, czy nawet pokusić się o kształtowanie jej na specjalnym tłoczku albo o kształtowanie przy pomocy gipsowych form. Spectrum jej zastosowania jest zatem bardzo szerokie – co tylko twórcy wyobraźnia podpowie. Zabawa taką gliną wyrabia u człowieka zdolności manualne, dlatego również stosuje się ja przy okazji różnych terapii zajęciowych. Lepiej robić z niej nieco grubsze przedmioty, bo te cienkie szybko pękają. Aby z nimi dalej pracować, muszą przede wszystkim dobrze wyschnąć – jak długo to potrwa, zależy od grubości przedmiotu. Dobrze jest zostawić taki przedmiot na kilka godzin przy jakimś kaloryferze. Potem spokojnie można zabrać się za ozdabianie, na przykład malowanie.

Kategorie: Język Polski | Tagi: , ,

Z tej samej gliny ulepieni

28 września 2014

Z tej samej gliny ulepieni Jednym z bardzo często używanych sformułowań jest powiedzenie, że jacyś ludzie są z tej samej gliny ulepieni. Być z tej samej gliny ulepionym to być taki jak ktoś inny – wcale nie musi się to odnosić do członków rodziny, może to dotyczyć dwojga zupełnie obcych sobie ludzi. Ludzie z tej samej gliny ulepieni to ludzie mający taką samą naturę. Często ta prawdziwą starają się skrupulatnie ukryć przed całym światem, ale z różnym skutkiem. Ulepieni z tej samej gliny ludzie myślą w bardzo podobny sposób, a systemy ich wartości są bardzo do siebie zbliżone. Dlatego jeżeli takie osoby spotkają się, nie mają większego problemu z nawiązaniem kontaktu i bardzo szybko wytwarza się między nimi nić porozumienia. Dla przykładu dwóch znajomych pracujących na co dzień w różnych firmach dorobiło się w nich bardzo wysokich pozycji. Obaj byli z tej samej gliny ulepieni, bo żaden z nich nie bał się ciężkiej, ale uczciwej pracy, a to, czego się dorobili, zawdzięczali przede wszystkim samym sobie i swemu wysiłkowi.

Kategorie: Polskie przyszłowia | Tagi: ,

Kolos na glinianych nogach

10 września 2014

Kolos na glinianych nogach Określenie „kolos na glinianych nogach” nie jest może określeniem, z którym spotkamy się na co dzień, aczkolwiek od czasu do czasu można je gdzieniegdzie usłyszeć. Glina sama w sobie nie jest – jak wiadomo – materiałem odpornym na działanie środków mechanicznych. Jeżeli trzymamy w ręku gliniany przedmiot i go upuścimy, to na sto procent rozpadnie się on na drobne kawałeczki. Trudno więc zatem o to, ażeby glina była na tyle dobra do tego, by utrzymać coś dużego, nie ma na to najmniejszych szans. Zatem kolos na glinianych nogach jest owszem, czymś bardzo wielkim, ale jednocześnie niezwykle kruchym i mało pewnym. Dla przykładu o fuzji dwóch wielkich przedsiębiorstw mówiło się już od dawna, trwały od dłuższego czasu rozmowy na ten temat. Firmy te postanowiły połączyć się dlatego, że sytuacja każdego z nich nie była dość stabilna, a według analiz fuzja mogłaby zmienić taką sytuację. Jednak zdaniem niektórych taki interes to kolos na glinianych nogach – dobrze brzmi, ale jest bardzo niepewne.

Kategorie: Polskie przyszłowia | Tagi: , ,

Glina

26 sierpnia 2014

Glina Glina jest osadową skałą. W jej skład wchodzi mnóstwo substancji, takich jak dla przykładu pewne minerały, nierzadko zawiera ona również w swoim składzie cząstkowe ilości innych skał. W przyrodzie występują gliny o bardzo różnych barwach – kolor tej skały uzależniony jest od ilości w niej pewnego składnika oraz stopnia jego utlenienia. Mamy zatem do czynienia z glinami czerwonymi, brunatnymi, żółtymi, szarymi czy szarozielonymi. Wykonane z niej przedmioty nie należą do trwałych, albowiem glina jest surowcem bardzo plastycznym. Poza tym wymaga również specjalnej obróbki. Odkąd stała się materiałem znanym ludzkości, wyrabiano z niej wszelakiego rodzaju naczynia – misy czy też jakieś dzbany. Obecnie wiele wyrobów glinianych jest również wypalanych w specjalnie do tego przeznaczonych piecach – taka czynność ma na celu utrwalenie tych przedmiotów. Pewne odmiany gliny służą dla przykładu do wyrobu płytek ceramicznych czy też ceramiki w ogóle. Ma ona zatem raczej dosyć ograniczone zastosowanie.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: , ,

„Glina”

25 sierpnia 2014

„Glina” to tytuł jednego z polskich seriali. Wyreżyserował go Władysław Pasikowski – odpowiedzialny między innymi za „Krolla” i „Psy”, w związku z czym można się bez problemu domyślić, z czym będziemy mieć do czynienia i jakiego rodzaju słownictwo będzie padać z małego ekranu. Jest to serial oczywiście jak najbardziej kryminalny. Pierwszy jego sezon polska telewizja emitowała w dwa tysiące czwartym roku i było to bodajże dwanaście odcinków. Emisję drugiego sezonu zakończono zaledwie parę miesięcy temu, bo wraz z początkiem lipca bieżącego roku. Główną rolę w serialu zagrał Jerzy Radziwiłowicz, a oprócz niego mogliśmy na ekranie podziwiać także między innymi Macieja Stuhra, Roberta Gonerę czy tez Urszulę Grabowską. Serial opowiadał o policjancie zatrudnionym w wydziale zabójstw. Akcja toczy się w Warszawie. Główny bohater nazywa się Andrzej Gajewski. Pierwszy sezon i drugi są ze sobą w jakimś stopniu powiązane ze sobą. Nasza polska telewizja ma w planach nakręcenie także i trzeciej serii.

Kategorie: Język Polski | Tagi: , ,

« Poprzednie