Zabawa językiem polskim
Ciekawostki językowe

Archiwum z Sierpień, 2014

Komplet upominkowy

28 sierpnia 2014

Komplet upominkowy Komplety upominkowe są tym, za czym chętnie rozglądamy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Należą do jednych z najchętniej kupowanych prezentów gwiazdkowych, a zatem już całkiem niedługo znowu będziemy w nich przebierać niczym w ulęgałkach, albowiem święta już w zasadzie za miesiąc. W kompletach upominkowych zestawiać można wszystko – bardzo popularne są komplety kosmetyków, na przykład dobiera się w jednym szampon i odzywkę do włosów z jednej linii pielęgnacyjnej. Kompletami upominkowymi są też często książki z jakiejś jednej serii. W kompletach takich kompletach zestawia się także różne przyprawy czy akcesoria kuchenne – ładnie opakowane są całkiem niezłymi prezentami, a do tego praktycznymi. Jako komplety upominkowe występują również różnego rodzaju gadżety dla dzieci, najczęściej są to rzecz jasna zabawki. Komplety upominkowe są o tyle dobre, że już w sklepach kupuje się je w gotowych opakowaniach ozdobnych. Wystarczy tylko umieścić takie pudełko w jakiejś ładnej torebce i tyle.

Kategorie: Język Polski, Polskie powiedzenia | Tagi: ,

Glina

26 sierpnia 2014

Glina Glina jest osadową skałą. W jej skład wchodzi mnóstwo substancji, takich jak dla przykładu pewne minerały, nierzadko zawiera ona również w swoim składzie cząstkowe ilości innych skał. W przyrodzie występują gliny o bardzo różnych barwach – kolor tej skały uzależniony jest od ilości w niej pewnego składnika oraz stopnia jego utlenienia. Mamy zatem do czynienia z glinami czerwonymi, brunatnymi, żółtymi, szarymi czy szarozielonymi. Wykonane z niej przedmioty nie należą do trwałych, albowiem glina jest surowcem bardzo plastycznym. Poza tym wymaga również specjalnej obróbki. Odkąd stała się materiałem znanym ludzkości, wyrabiano z niej wszelakiego rodzaju naczynia – misy czy też jakieś dzbany. Obecnie wiele wyrobów glinianych jest również wypalanych w specjalnie do tego przeznaczonych piecach – taka czynność ma na celu utrwalenie tych przedmiotów. Pewne odmiany gliny służą dla przykładu do wyrobu płytek ceramicznych czy też ceramiki w ogóle. Ma ona zatem raczej dosyć ograniczone zastosowanie.

Kategorie: Polskie powiedzenia | Tagi: , ,

Nic sobie z czegoś nie robić

25 sierpnia 2014

Nic sobie z czegoś nie robić Niektórych ludzi podziwiamy czasami za bardzo luzackie podejście do życia. Niekiedy sami byśmy bardzo chcieli umieć się tak właśnie zachowywać, ale jakoś nam to nie wychodzi. Tymczasem są na tym świecie ludzie, którzy nic sobie nie robią ze wszystkich problemów, jakie to napotykają na swojej drodze. Z jednej strony jest to niegłupie, ponieważ dzięki takiemu podejściu można sobie zaoszczędzić nie tylko wielu nerwów, ale i rozczarowań. Z drugiej jednak strony nic nie robienie sobie ze wszystkiego to też nie za dobrze, bo człowiek jednak powinien na tyle przytomnie myśleć, ażeby kwalifikować poszczególne problemy do mniej i bardziej ważnych. Nie zawsze wszystko można ignorować. Czasem niektórzy nic sobie nie robią z naszych ostrzeżeń i rad udzielanych w jak najbardziej dobrej wierze. Wzruszają ramionami i stwierdzają z pobłażaniem, że wygadujemy takie głupoty, że słabo się dosłownie robi. A my naprawdę i szczerze chcemy dla kogoś dobrze, ponieważ podobną sytuację sami kiedyś już przerabialiśmy.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe, Polskie powiedzenia | Tagi: ,

„Glina”

25 sierpnia 2014

„Glina” to tytuł jednego z polskich seriali. Wyreżyserował go Władysław Pasikowski – odpowiedzialny między innymi za „Krolla” i „Psy”, w związku z czym można się bez problemu domyślić, z czym będziemy mieć do czynienia i jakiego rodzaju słownictwo będzie padać z małego ekranu. Jest to serial oczywiście jak najbardziej kryminalny. Pierwszy jego sezon polska telewizja emitowała w dwa tysiące czwartym roku i było to bodajże dwanaście odcinków. Emisję drugiego sezonu zakończono zaledwie parę miesięcy temu, bo wraz z początkiem lipca bieżącego roku. Główną rolę w serialu zagrał Jerzy Radziwiłowicz, a oprócz niego mogliśmy na ekranie podziwiać także między innymi Macieja Stuhra, Roberta Gonerę czy tez Urszulę Grabowską. Serial opowiadał o policjancie zatrudnionym w wydziale zabójstw. Akcja toczy się w Warszawie. Główny bohater nazywa się Andrzej Gajewski. Pierwszy sezon i drugi są ze sobą w jakimś stopniu powiązane ze sobą. Nasza polska telewizja ma w planach nakręcenie także i trzeciej serii.

Kategorie: Język Polski | Tagi: , ,

Podgrzać coś

24 sierpnia 2014

Podgrzać coś Podgrzewać można bardzo wiele różnych rzeczy. Jednym z przykładów może być tutaj jedzenie. Jeżeli wyjmiemy z lodówki garnek z zupą, oczywiste jest, że nie będziemy jeść tej zupy zimnej. Zanim więc przystąpimy do konsumpcji, zupę podgrzewamy. Czasem ktoś z domowników przygotowuje jakiś posiłek wtedy, kiedy jesteśmy w domu nieobecni. Wiemy, że wrócimy raczej późno, w związku z czym podgrzewamy sobie jedzenie – na przykład w mikrofalówce, gdyż nie bardzo mamy ochotę na pałaszowanie zimnego dania. Podgrzewać można jednak nie tylko jedzenie. Często słyszymy chociażby o podgrzewaniu atmosfery i takie określenie można zastosować do bardzo wielu sytuacji. Dla przykładu dziennikarz zaprosi do swojego programu kilku polityków – każdy z nich reprezentuje odmienne opcje polityczne. I tak wiadomo, że sam ten fakt wystarczy, by dyskusja była gorąca, ale dziennikarz celowo tak formułuje pytania, aby dolać oliwy do ognia i sprawić, by atmosfera była bardziej gorąca aniżeli jest. Jest to jej podgrzewanie.

Kategorie: Ciekawe zwroty językowe | Tagi: , ,

« Poprzednie